Belka
Czwartek, 24 Stycznia 2019   imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

11. edycja Powiatowego Konkursu Filmowego

Data publikacji: 2013-04-17, Data modyfikacji: 2013-04-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon” działający przy II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury, zorganizował po raz jedenasty Powiatowy Konkurs Filmowy „Spotkanie z X Muzą – bliżej marzeń”. Konkurs, realizowany w ramach zadania Edukacja filmowa prowadzona przez Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon”, finansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu Miasta Krasnystaw i Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie.

Finał konkursu odbył się 12 kwietnia 2013 r. w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury. Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych ufundowała dla laureatów nagrodę specjalną – akredytacje na 14. Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu.

Oprócz organizatorów, jury i biorącej udział w konkursie młodzieży podczas finału obecni byli liczni zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi Zastępca Burmistrza Krasnegostawu Dariusz Turzyniecki, Przewodniczący Rady Miasta Edward Kawęcki,  Wicestarosta Krasnostawski Henryk Czerniej, czy też Dyrektorzy miejskich i powiatowych jednostek organizacyjnych.

Konkurs ma na celu popularyzowanie idei Dyskusyjnych Klubów Filmowych i Filmoteki Szkolnej, a także szerzenie kultury filmowej wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego i Krasnegostawu oraz zainteresowanie młodzieży środowiskiem lokalnym poprzez sztukę filmową.

Uczestnicy XI Powiatowego Konkursu Filmowego przygotowali prace w dwóch kategoriach: praca filmowa/fotograficzna/fotokast na temat „Inspiracje Filmoteką Szkolną” i plakat filmowy. Prace w pierwszej kategorii oceniali: Piotr Kotowski – wiceprzewodniczący PF DKF - przewodniczący jury, Natasza Ziółkowska-Kurczuk – reżyser i pracownik naukowy UMCS oraz Sławomir Kozyrski - montażysta TVP Lublin. Plakaty oceniali: Tadeusz Kiciński – pracownik Starostwa Powiatowego - przewodniczący jury, Joanna Szufnara – nauczyciel II LO i Sławomir Kozyrski.

Zaproponowane kategorie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykonali na  konkurs 73 prace, które zostały nadesłane przez 20 nauczycieli  (9 z gimnazjów, 11 ze szkół ponadgimnazjalnych). Szkoły, z których nadesłano prace to: gimnazja z Małochwieja Dużego, Siennicy Nadolnej, Rejowca, Siedlisk Drugich oraz szkoły z Krasnegostawu: gimnazja nr 1, nr 3 i nr 4 w Krasnymstawie, I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, Zespół Szkół Zawodowych nr 3 i II Liceum Ogólnokształcące.

W pierwszej części uroczystości finałowej opiekun MDKF Ewa Magdziarz, wykorzystując prezentację multimedialną, zaprezentowała założenia programowe i aktualności Filmoteki Szkolnej. Następnie odbył się pokaz prac filmowych / fotograficznych / fotokastów na temat „Inspiracje Filmoteką Szkolną”. Uczestnicy uroczystości zwiedzali także wystawę plakatów filmowych nadesłanych na konkurs.

W kategorii praca filmowa/fotograficzna/fotokast pierwszą nagrodę zdobyli ex aequo Oliwia Zajączkowska i Karol Domański z II LO. W kategorii wiekowej uczniów szkół gimnazjalnych nie przyznano pierwszej nagrody. Drugie miejsce w pierwszej grupie wiekowej zajęła Weronika Gwarda z Gimnazjum nr 3 w Krasnymstawie. W kategorii wiekowej uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nie przyznano drugiej nagrody. Wyróżnienie  otrzymała Kinga Jakubiec z Gimnazjum w Rejowcu. W kategorii wiekowej uczniów szkół ponadgimnazjalnych nie przyznano wyróżnień.

W kategorii plakat filmowy I miejsce w pierwszej grupie wiekowej otrzymała Patrycja Marcinkowska z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie, a w drugiej grupie wiekowej ex aequo: Anna Jaremek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krasnymstawie i Kamil Łyś z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Krasnymstawie. Drugie miejsce w pierwszej grupie wiekowej zajął Norbert Surowiecki z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie, a w drugiej grupie wiekowej - ex aequo Anna Grzesiak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krasnymstawie, Magdalena Krupa z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie i Krystian Basiński z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. W kategorii wiekowej uczniów szkół gimnazjalnych nie przyznano trzeciej nagrody. Trzecie miejsce w drugiej grupie wiekowej zdobyli ex aequo Kinga Radło z I Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie,            Kinga Łaniewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie i Katarzyna Kulawiak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. Wyróżnienia w pierwszej grupie wiekowej otrzymali: Julia Dąbrowa, Bartłomiej Krawiec, Ilona Roman z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie, Klaudia Zaręba z Gimnazjum w Siennicy Nadolnej, Martyna Gawron i Gabriela Grzybowska z Gimnazjum nr 3 w Krasnymstawie, Adrianna Krukowska, Łucja Prystupa, Karolina Koterwas, Łucja Staszak i Daria Werus z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie. Wyróżnienia w drugiej grupie wiekowej otrzymali Klaudia Watychowicz z I Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie (specjalne wyróżnienie), Małgorzata Malinowska,  Katarzyna Cichosz, Patryk Pomarański,  Małgorzata Błaszczyk,  Klaudia Gęba,  Kalina Włoszczal,  Karolina Borzęcka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 oraz Patryk Lewandowski z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Krasnymstawie, a także Katarzyna Kozyrska i Angelika Samoraj z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie.

W trakcie odczytywania przez przewodniczących jury protokołów uczestnicy konkursu otrzymywali dyplomy i nagrody. Następnie nauczycielom prowadzącym wręczono podziękowania i upominki.

Zgromadzona publiczność obejrzała film Karola Domańskiego „Vanitas” zainspirowany „Ćwiczeniami warsztatowymi” Marcela Łozińskiego i fotokast „Łagodna” zainspirowany filmem animowanym Piotra Dumały.

Sponsorzy nagród to: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw, Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Krasnostawski Dom Kultury, Stowarzyszenie „Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej”, Wydawnictwo STENTOR, Wydawnictwo DANTE Oficyna, „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”, tygodnik „Gala”, Czasopismo Artystyczne „Nestor” oraz sponsor indywidualny Marek Nowosadzki.

Finał konkursu zakończyło wystąpienie wicestarosty Henryka Czernieja, w którym zwracał szczególną uwagę na zaangażowanie organizatorów. Wicestarosta podkreślał znaczenie konkursu promującego sztukę filmową w edukowaniu młodego pokolenia a także rolę, jaką odgrywa Powiatowy Konkurs Filmowy w integracji młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Miasta Edward Kawęcki, który zaznaczył, że konkurs daje możliwość odróżniania tego, co wartościowe, od tego, co może wręcz szkodzić. W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy atakowani przez różne obrazy, takie przedsięwzięcia, jak Powiatowy Konkurs Filmowy, uwrażliwiają młodych ludzi i wpływają na ich właściwy rozwój. Dyrektor II LO Anna Cichosz także podziękowała organizatorom za przygotowanie konkursu filmowego a także instytucjom i sponsorom indywidualnym wspierającym to duże przedsięwzięcie edukacyjne. Dyrektor szkoły przypomniała, że od następnego roku szkolnego Ewa Magdziarz będzie realizowała w II LO autorski program z edukacji filmowej, która jest istotnym elementem wykształcenia współczesnej młodzieży.

Zainteresowaniu konkursem filmowym niewątpliwie służy program Filmoteka Szkolna adresowany do szkół ponadpodstawowych w całej Polsce, który MDKF popularyzuje wśród uczniów i nauczycieli Krasnegostawu i powiatu krasnostawskiego. „Iluzjon” aktywnie uczestniczy w wielu projektach edukacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, proponując wiele ciekawych form realizacji filmowych przedsięwzięć.

Ewa Magdziarz
opiekun MDKF „Iluzjon”
lokalny lider Filmoteki Szkolnej

Szczegóły Opublikowano: środa, 17, kwiecień 2013 15:29 Redaktor Naczelny Odsłony: 9

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola