Belka
Czwartek, 24 Stycznia 2019   imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Budżet Miasta na 2014 r. przyjęty jednogłośnie

Data publikacji: 2013-12-20, Data modyfikacji: 2013-12-22
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniu 20 grudnia miały miejsce obrady XXIX Sesji Rady Miasta Krasnystaw. Podczas Sesji podjęto między innymi uchwałę w sprawie Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta Krasnystaw na 2014 r., uchwałę w sprawie wydatków w 2014 r. na Program Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Krasnystaw na lata 2012 – 2015, czy też uchwałę w sprawie opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych terenów Miasta Krasnystaw. Najważniejszymi uchwałami były jednak te związane z budżetem, z których najbardziej istotna to uchwała budżetowa Miasta na 2014 r.

Tradycyjnie Sesja rozpoczęła się od przedstawienia przez Przewodniczącego Rady Miasta, Przewodniczącego poszczególnych Komisji Rady Miasta oraz Burmistrza Krasnegostawu informacji z działań podejmowanych w okresie między Sesjami. W kolejnym punkcie obrad, jakim były interpelacje i zapytania Radnych wpłynęły łącznie 3 interpelacje, na które Burmistrz Krasnegostawu udzielił odpowiedzi.

Następnie Radni przeszli do podejmowania zaplanowanych na XXIX Sesję Rady Miasta uchwał, z których najważniejszą była uchwała dotycząca budżetu Miasta na 2014.

- Przedłożony Państwu Radnym budżet stwarza szansę na dalszy rozwój i stabilną kondycję finansowa Miasta. – mówił Burmistrz Andrzej Jakubiec. Priorytety w budżecie Miasta na 2014 r. to zwiększanie jakości życia mieszkańców, promocja rodziny oraz podnoszenie wartości mienia gminnego. Projekt budżetu, w sprawie którego za chwilę odbędzie się głosowanie jest najlepszym dowodem tego, że sytuacja finansowa naszego miasta jest bardzo dobra. Tak zwana „nadwyżka operacyjna”, która w dużej mierze stanowić będzie w przyszłości o potencjale inwestycyjnym miasta wynosi w naszym budżecie ponad 4 mln złotych, co jest bardo dobrym wskaźnikiem. Oczywiście, w budżecie na 2014 r. doskonale widać, że jest to dokument będący efektem bardzo dobrej współpracy z Radnymi, zawierający wszystkie zgłaszane przez Radnych wnioski i sugestie.

Dochody w budżecie Miasta na 2014 r. określono na kwotę ok. 56 mln 800 tyś. zł. Największy udział w wysokości dochodów stanowią wpływy z podatków i innych opłat lokalnych oraz udziałów w PIT i CIT. Dochody z podatków to 23 mln 884 tyś. zł, co stanowi 42,11% dochodów ogółem. Warto przy tym zauważyć, że pomimo faktu, iż podatki stanowią największy udział w dochodach Miasta, krasnostawski samorząd zdecydował o nie podnoszeniu żadnych stawek podatkowych w 2014 r. Utrzymanie bardzo dobrego tempa rozwoju miasta bez konieczności podnoszenia podatków możliwe jest dzięki racjonalnemu zarządzaniu finansami przez miejski samorząd oraz sprawnemu pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Bardzo ważną pozycją w strukturze dochodów Miasta są środki uzyskane na współfinansowanie programów unijnych, które zaprojektowano w kwocie ok. 4,5 mln zł.

Po stronie wydatków w budżecie Miasta przewidziano kwotę ponad 63 mln zł. Największy nacisk w strukturze wydatków Miasto kładzie na zadania zwiększające wartość mienia gminnego, czyli inwestycje na terenie Miasta. Realizowane w mieście inwestycje pochłoną ok. 19 mln 400 tyś. zł, co stanowi blisko 31% wydatków ogółem. Wartość zadań współfinansowanych ze środków unijnych, na które Miasto przeznaczy fundusze w 2014 r. to prawie 5,5 mln zł. Wśród inwestycji, które zrealizowane zostaną w 2014 r. wymienić należy między innymi przebudowę ulic Gospodarczej, Partyzantów, Rzecznej, Kilińskiego, czy też Niesieckiego. Ważną inwestycją o wartości ponad 7 mln zł będzie wdrożenie inteligentnego i energooszczędnego oświetlenia ulicznego w Krasnymstawie. Zakończone zostaną także rozpoczęte inwestycje budowy zbiornika wodnego Lubańka oraz rewitalizacji dworku starościńskiego przy ul. Sikorskiego.

Tradycyjnie, priorytetem w polityce krasnostawskiego samorządu jest inwestowanie w mieszkańców. Wydatki na funkcjonującą w mieście oświatę wyniosą w 2014 r. ponad 18 mln zł. Świadczy to o kontynuowaniu przez krasnostawski samorząd przyjętej strategii wspierania edukacji, za którą Miasto systematycznie wyróżnianie jest licznymi nagrodami. W pomoc społeczną z budżetu Miasta zaangażowane zostanie 10,5 mln zł. Stale prowadzona jest więc przez krasnostawskich samorządowców polityka szczególnej dbałości o osoby potrzebujące.

W 2014 r. krasnostawskie rodziny mogą liczyć na szereg udogodnień, takich jak na przykład dopłaty do wywozu śmieci dla rodzin wielodzietnych. W naszym mieście wprowadzona została także „Karta Dużej Rodziny 3 Plus”, upoważniająca do zniżek na terenie Miasta. Ważna dla krasnostawskich rodzin decyzja miejskiego samorządu zapadła także w dziedzinie edukacji przedszkolnej. Krasnostawski samorząd podjął decyzję o samodzielnym finansowaniu wszystkich zajęć dla dzieci uczęszczających do miejskich przedszkoli, co oznacza, że niezależnie od ilości godzin spędzonych przez dziecko w przedszkolu, korzystanie z miejskich przedszkoli dla wszystkich rodziców w Krasnymstawie jest bezpłatne.

Myślę, że zgodzą się Państwo z tym, że budżet Miasta Krasnystaw na 2014 r. został zaplanowany bardzo dobrze i z myślą o mieszkańcach Krasnegostawu. Dlatego też proszę o podjęcie uchwały w sprawie jego przyjęcia. – mówił przed głosowaniem w sprawie uchwały budżetowej Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec.

Radni Rady Miasta Krasnystaw nie mieli najmniejszych wątpliwości w sprawie budżetu Miasta na kolejny rok, czemu dali wyraz jednogłośnie głosując za przyjęciem uchwały budżetowej. Po podjęciu uchwały głos zabrał jeszcze Przewodniczący Rady Miasta Edward Kawęcki, który pogratulował bardzo dobrego budżetu wszystkim osobom, które nad nim pracowały. Swoje podzelowania za jednogłośne przegłosowanie uchwały skierował do Radnych także Burmistrz Andrzej Jakubiec. 

Po podjęciu uchwały budżetowej Radni przyjęli między innymi uchwały dotyczące programów profilaktyki i przeciwdziałania narkomanii w Mieście, czy też przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie ulic Okrzei, Królowej Sońki i Królowej Jadwigi. Radni przyjęli także plany pracy Komisji Rewizyjnej oraz stałych komisji Rady Miasta Krasnystaw na 2014, co wyczerpało porządek obrad i tym samym zakończyło XXIX Sesję Rady Miasta Krasnystaw.

 

 

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   




  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola