Belka
Czwartek, 24 Stycznia 2019   imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dożynki Zastawskie - 2013

Data publikacji: 2013-08-17, Data modyfikacji: 2013-08-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Dożynki Zastawskie - 2013 Po raz kolejny na Przedmieściu Zastawie w dniu 15 sierpnia br. odbyły się dożynki w których udział wzięło ponad 280 osób – mieszkańców Przedmieścia Zastawia, Przedmieścia Gór i Krasnegostawu oraz zaproszonych gości.

Korowód dożynkowy eskortowany przez Policję przejechał ulicami Krasnegostawu do kościoła p.w. Św. Franciszka Ksawerego, gdzie odbyła się msza dziękczynna za zebrane plony.

Dalsze uroczystości dożynkowe odbyły się na boisku szkolnym po byłej Szkole Podstawowej Nr 2 w Krasnymstawie przy ul. Lwowskiej.
 Na początku uroczystości dożynkowych dzieci przygotowane przez Państwa Orłowskich zaprezentowały część obrzędową.  Następnie starostowie dożynek Pani Aneta Rudnik i Pan Sławomir Czuba przekazali upieczony z tegorocznych zbiorów chleb  obecnemu na dożynkach  Burmistrzowi Krasnegostawu Andrzejowi Jakubcowi. Burmistrz odbierając chleb od starostów skierował podziękowania wszystkim rolnikom i mieszkańcom za wniesiony trud w zbiorach płodów rolnych oraz kultywowaniu tradycji dożynkowych w sołectwie Przedmieście Zastawie. Burmistrz wyraził wielki szacunek i uznanie skierowanie pod adresem wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie dożynkowych uroczystości ,  zwłaszcza przez członków Stowarzyszenia Mieszkańców Przedmieścia Zastawie, życząc dalszej owocnej pracy. Następnie podzielił dożynkowy bochen chleba wśród zgromadzonych uczestników dożynek.
W części artystycznej wystąpiły kapele: „Łopieńczacy” oraz „Nasza ferajna”.
Dla najmłodszej widowni – dzieci organizatorzy zapewnili atrakcje w postaci zjeżdżalni oraz przejażdżki na kucyku.
Oprócz obfitości strefy duchowej był także poczęstunek. Przybyłych gości częstowano chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz maślanką z ziemniakami i kaszą.
Głównym organizatorem „Dożynek Zastawskich – 2013” było Stowarzyszenie Mieszkańców Przedmieścia Zastawie oraz sołtys z Radą sołecką.
Wieniec wykonany został przez Panie Annę Ciechańską –Maruchę i Annę Matwiej, do którego zboża użyczyli: Jan Czuba, Jan Ciechański, Jan Kiciński, Lucyna Żurek z Przedmieścia Zastawie oraz Róża Franaszczak, Ryszard Laskowski i Krzysztof Marucha z Przedmieścia Gór.
Dożynki zostały zrealizowane w ramach udzielonej dotacji przez Miasto Krasnystaw na zadanie „Zastawski sposób na integrację” działanie III – „Dożynki Zastawskie” oraz otrzymanej darowizny od przedsiębiorców działających w tej części miasta: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, Zakład Wulkanizacyjny Janusz Kalman, Przedsiębiorstwa Techniczno-Handlowego „Roltex” Sp. z o.o. Krzysztof Zieliński, Sklep Meblowy „Dywan Mix” Waldemar Prucnal, Przedsiębiorstwo Handlowe „Agrohurt” Janina i Henryk Żebrowscy, „Brunpol” Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Andrzej Łukaszewski, Piekarnictwo Wyroby Cukiernicze Jadwiga Grela, oraz radnego Stanisława Dębskiego.
Zarząd Stowarzyszenia Mieszkańców Przedmieścia Zastawia składa serdeczne podziękowanie darczyńcom, członkom Stowarzyszenia, sołtysowi, radzie sołeckiej na czelne z Przewodniczącą Marią Laskowską, mieszkańcom: Janowi Ślusarczykowi, Janowi Ciechańskiemu, Piotrowi Kamińskiemu, Piotrowi Kostrzanowskiemu, wozakom, KDK Krasnystaw za nagłośnienie, OSP Zastawie za rozłożenie namiotu oraz wypożyczenie ławek i stołów, Policji za ochronę podczas przejazdu ulicami miasta, PGK Spółka z o.o. w Krasnymstawie za udostępnienie energii elektrycznej oraz sołtysowi Przedmieścia Gór za pomoc w organizacji Dożynek. 

 

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola