Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Obchody Dnia Patrona w Zespole Szkół nr 5

Data publikacji: 2013-11-25, Data modyfikacji: 2013-11-25
A A AWydrukDrukuj  
 

Zespół Szkół nr 5 im. Orląt Lwowskich  w Krasnymstawie,  22 listopada 2013 roku  po raz jedenasty obchodził Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęła msza św. w Kościele pod wezwaniem Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie z udziałem: uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Następnie wszyscy udali się do szkoły na  uroczystości  poświęcone patronowi i  ślubowaniu uczniów klas pierwszych. 

Podczas obchodów Dnia Patrona Dyrektor Szkoły Justyna Haładyj podkreśliła, że szkoła pamięta o swoim patronie, przypominając, że uczniowie z pocztem sztandarowym uczestniczyli w wyjeździe do Lwowa na Święto Niepodległości, jak również oddali  hołd Orlętom Lwowskim podczas uroczystości w Lublinie. Zaproszeni goście podczas swoich wystąpień docenili to, że uczniowie godnie czczą pamięć o Orlętach i dają świadectwo swojego patriotyzmu.

Po wystąpieniach, delegacje Samorządu Uczniowskiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod urną z prochami Janka Kukawskiego - dziewięcioletniego obrońcy Lwowa oraz obeliskiem Aleksandra Głowacza - Komendanta Powiatowej Komendy Policji w Krasnymstawie rozstrzelanego w Twerze w  1940 roku.

Następnie  Wicedyrektor Bożena Mąka podsumowała  poświęcone patronowi konkursy organizowane w szkole. Przypomniała, że sportowym akcentem poprzedzającym uroczystość był VIII Bieg Patrona i Turniej Sportowy „Sprawni jak Orlęta”. Zaznaczyła, że aktywny udział uczniów w różnorodnych konkursach zaowocował wieloma nagrodami, które ufundował Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec.

Po wręczeniu nagród,  dzieci z  klasy pierwszej złożyły ślubowanie na sztandar szkoły i zostały pasowane na uczniów. Wcześniej jednak zdały egzamin ze znajomości symboli narodowych, śpiewu, tańca i recytacji. 

Uroczystość zakończyła część artystyczna dedykowana Orlętom Lwowskim, jako dzieciom, które musiały porzucić beztroskie, wesołe życie i zdać egzamin z patriotyzmu. Zebrani mogli zobaczyć popisy taneczne aktorów teatru „Gaduła”  i wysłuchać piosenek szkolnych wokalistów. 

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu i duchowieństwa, jak również dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie.

 

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola