Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Obrady XXVIII Sesji Rady Miasta Krasnystaw

Data publikacji: 2013-11-14, Data modyfikacji: 2013-11-14
A A AWydrukDrukuj  
 

We wtorek 12 listopada obyły się obrady XXVIII Sesji Rady Miasta Krasnystaw. Oprócz niezbędnych uchwał finansowych Radni podjęli także uchwały dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych obszarów miasta oraz bardzo ważny pakiet uchwał zawierających liczne udogodnienia dla rodzin wielodzietnych zamieszkujących Miasto Krasnystaw. 

Standardowo, Sesja Rady Miasta rozpoczęła się od przyjęcia informacji Przewodniczącego Rady, Przewodniczących poszczególnych Komisji Rady oraz Burmistrza o działaniach podejmowanych w okresie między sesjami. Zanim Radni przeszli do podejmowania uchwał nadszedł czas zgłaszania interpelacji. Łącznie było ich 9 i dotyczyły takich kwestii jak remonty i utrzymanie dróg, ustawy o utrzymaniu czystości w gminach oraz sprawy związane z promocją i współpracą z organizacjami pozarządowymi. 

Dzięki podjętym podczas Sesji uchwałom miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego posiadają już tereny położone w rejonie ulic Gołębiej i Witosa, jak również Bohaterów Września, Łukasińskiego, Bieleszy, Niesieckiego, Czuby i Ułańskiej. Uchwalone dla wspomnianych ulic plany przewidują umiejscowienie na tych terenach zabudowy jednorodzinnej oraz lokali usługowych. W kwestii podjętych na Sesji uchwał o charakterze finansowym i podatkowym ważnym dla mieszkańców faktem jest, iż uchwały te utrzymują miejskie podatki w 2014 roku na niezmienionym poziomie.

Istotnym elementem sesji było podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami oraz ustalenia stawki takiej opłaty. Uchwała zawiera preferencje dla rodzin wielodzietnych. Krasnostawski samorząd wprowadził dopłaty do kosztu wywozu śmieci dla wszystkich rodzin posiadających trójkę i więcej dzieci. W praktyce oznacza to, że rodzina posiadająca troje lub więcej potomstwa zapłaci za wywóz śmieci stawkę taką jakby w rodzinie dzieci była dwójka, gdyż koszy wywozu śmieci za każdego kolejnego członka rodziny pokrywa samorząd. Bardzo ważną podjętą na Sesji uchwałą było również wprowadzenie w naszym mieście programu „Karta Dużej Rodziny 3 Plus”, dzięki której mieszkające w Krasnymstawie rodziny wielodzietne będą mogły korzystać z licznych zniżek na usługi Krasnostawskiego Domu Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, jak również innych instytucji na terenie miasta. Radni podjęli także uchwałę, dzięki której krasnostawscy rodzice będą mogli bezpłatnie korzystać z pobytu ich dzieci w przedszkolu. Zmienione przez Ministra Edukacji przepisy uniemożliwiły rodzicom od bieżącego roku szkolnego finansowanie zajęć dodatkowych dla dzieci, przez co ich realizacja w wielu gminach stanęła pod znakiem zapytania. Krasnostawski samorząd podjął decyzję o samodzielnym finansowaniu wszystkich zajęć dla dzieci uczęszczających do miejskich przedszkoli, co w praktyce oznacza, ze niezależnie od ilości godzin spędzonych przez dziecko w przedszkolu, korzystanie z miejskich przedszkoli dla wszystkich rodziców w Krasnymstawie jest bezpłatne. Zapisy podjętych przez Radę uchwał prorodzinnych wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.   

Ponadto, w trakcie sesji Radni przyjęli Program Współpracy Miasta Krasnystaw z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2014, jak również podjęli uchwałę intencyjną w sprawie zabezpieczenia środków na potrzeby realizacji przez Miasto projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013, Działanie 2.4 Schemat B Marketing gospodarczy. W drodze głosowania Radni zaakceptowali także zmiany w Statucie krasnostawskiego Środowiskowego Domu Samopomocy. 

Oprócz miejskich samorządowców w XXVIII Sesji Rady Miasta udział wzięli także liczni goście wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządu powiatowego, służb mundurowych, jak również Dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy obrady Sesji Rady Miasta obserwowali przedstawiciele powołanej niedawno do życia Młodzieżowej Rady Miasta Krasnystaw.

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola