Belka
Niedziela, 9 Grudnia 2018   imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Relacja z obchodów 60-lecia Krasnostawskiego Domu Kultury

Data publikacji: 2013-11-28, Data modyfikacji: 2013-11-28
A A AWydrukDrukuj  
 

Dnia 24 listopada 2013 r. w Sali Widowiskowej KDK odbył się koncert z okazji 60-lecia Krasnostawskiego Domu Kultury. Wśród licznie zgromadzonych widzów obecni byli m.in.: Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, Kierownik Fili Urzędu Marszałkowskiego w Chełmie Elżbieta Prus, Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec, Sekretarz Miasta Krasnystaw Andrzej Kmicic, Sekretarz Powiatu Krasnostawskiego Wojciech Hryniewicz, dyrektorzy zaprzyjaźnionych ośrodków kultury na czele z Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Arturem Sępochem oraz byli dyrektorzy KDK –Tadeusz Kiciński i Andrzej Leńczuk.

Koncert otworzył i gości powitał Dyrektor KDK Damian Kozyrski. Następnie zabrał głos Wicemarszałek Województwa Krzysztof Grabczuk, który przyznał, że 60-lecie KDK to szczególne wydarzenie, zarówno dla pracowników, jak i całej społeczności miasta. Podziękował za pasję, zaangażowanie i entuzjazm w upowszechnianiu kultury. Złożył podziękowania także Burmistrzowi Krasnegostawu za jego wielką troskę o odremontowany budynek KDK i kulturę w Krasnymstawie oraz za jego walkę o środki na finansowe na remont. Podkreślił, że odnowiony KDK to perełka kultury i miejsce, które przyciąga bardzo wielu ludzi. Następnie Dyrektor KDK odebrał z rąk Wicearszałka Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego dla Krasnostawskiego Domu Kultury, którą jest dofinansowanie zakupu strojów dla Chóru KDK, a na ręce dyrygenta Chóru Edwarda Kyca Wicemarszałek złożył Dyplom Uznania za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury w województwie lubelskim.

Zanim na scenę wyszli pierwsi artyści Dyrektor KDK przedstawił kilka najważniejszych faktów z historii KDK. Pierwszym koncertem był występ Chóru KDK pod batutą Edwarda Kyca – premierowo w strojach ufundowanych przez Marszałka Województwa Lubelskiego. Funkcjonujący nieprzerwanie od 20 lat Chór KDK ma za sobą już ponad 500 występów, a przez jego szeregi przewinęło się około 150 osób. Tradycją stały się występy w uroczystościach państwowych, miejskich i regionalnych oraz koncerty kolęd. Chór wystąpił m.in. w Sanktuarium w Licheniu, w Katedrze Lubelskiej, a także odbył tourne po Węgrzech w 2008 r.

Kolejnym punktem programu było wręczenie przez Krzysztof Grabczuka, Andrzej Jakubca i Damiana Kozyrskiego podziękowań dla osób, które najdłużej działają w KDK. Pamiątkowe wyróżnienia otrzymali: Czesława Grabiec związana z KDK od 1954 r., Maria Gleń związana z KDK od 1955 r., Anna Miszczak-Bojarska związana z KDK od 1960 r., Stanisława Kałuźniak oraz Janina i Stanisław Cichoszowie.

Po wręczeniu podziękowań głos zabrał Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec, który wyraził wdzięczność Krzysztofowi Grabczukowi za wspieranie działań samorządu Krasnegostawu. Burmistrz podziękował również wszystkim, którzy przez lata działali w KDK. Życzył kolejnych sukcesów i wytrwałości. Przekazał również urodzinowy prezent dla KDK, którym jest nowa mównica.

Następnie swój koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta KDK, która została założona w 1994 r. przez Maurycego Bobla. W swojej 19-letniej działalności orkiestra zagrała kilkaset koncertów i opraw muzycznych do uroczystości miejskich, kościelnych oraz państwowych. Obecnie orkiestra liczy 30 osób i od tego roku występuje z towarzyszeniem grupy tanecznej „Adrisio”, której szeregi stale się powiększają.

Kolejnym wykonawcą była Kapela Folkowa, która w KDK działa od tego roku. Kapela wykonuje zarówno repertuar ludowy, jak i folklor miejski. W tym roku reprezentowała KDK na ogólnopolskim przeglądzie Kapel Podwórkowych w Łęcznej, czy też dożynkach powiatowych. Kierownikiem kapeli jest Jan Sypytkowski. Kapela została bardzo ciepło przyjęta przez licznie zgromadzoną publiczność, która doceniła wysoki poziom artystyczny i ciekawy repertuar.

Jako ostatnie podczas koncertu wystąpiły wokalistki Strefy Wokalnej KDK, prowadzonej przez Hovhannesa Aleksenyana, a muzycznie wspieranej przez Roberta Maciejewskiego. Mogliśmy usłyszeć 6 utworów m.in. „Uciekła i ja uciekam” w autorskim wykonaniu Dominiki Dąbrowskiej, „Bombonierka” w wykonaniu Magdaleny Stojańskiej, „Grande Valse Brillante” w wykonaniu Patrycji Stojańskiej. Na koniec siostry Stojańskie zaśpiewały specjalnie przygotowany na tą okazję utwór „Sześćdziesiąt lat minęło”.

Kończąc koncert Dyrektor KDK jeszcze raz serdecznie podziękował: Panu Marszałkowi i Panu Burmistrzowi za stworzenie tak znakomitych warunków do pracy; byłym i obecnym pracownikom Krasnostawskiego Domu Kultury za pracę na rzecz społeczności lokalnej; osobom i firmom, które wspierają KDK za okazaną pomoc; a wszystkim odbiorcom oferty za codzienną obecność i zaangażowanie.

Tego dnia można było również oglądać w KDK wystawę pokonkursową XVII Przeglądu Twórczości Ludowej, wystawę pokonkursową XIII Wojewódzkiego Konkursu o Grand Prix „Małego Modelarza”, wystawę zdjęć uczestników zajęć fotograficznych, wystawę prac uczestników zajęć plastycznych i maski wykonane na zajęciach rękodzieła.

 

 

 

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola