Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Sen Pana Adama, czyli obchody Dnia Patrona w "Jedynce"

Data publikacji: 2013-12-11, Data modyfikacji: 2013-12-14
A A AWydrukDrukuj  
 

Ducha szkoły kształtuje jej patron. Życie i twórczość Adama Mickiewicza od lat tworzą atmosferę i tradycję Zespołu Szkół Nr 1 w Krasnymstawie. Wybór tego poety romantycznego nie był przypadkowy. Ideały, które zdeterminowały jego twórczość, takie jak: umiłowanie ojczyzny, ojczystego języka, krzewienie kultury i oświaty, są bliskie również nam współczesnym – spadkobiercom twórczości wieszcza. To wokół  nich toczy się nasze codzienne życie szkolne. Grudzień jest szczególnym miesiącem dla społeczności uczniowskiej, ponieważ wtedy przypada rocznica urodzin poety. W tym roku 6 grudnia krasnostawska Jedynka obchodziła swoje święto w obecności przedstawicieli samorządu lokalnego, zaprzyjaźnionych placówek kulturalno – oświatowych i innych instytucji wspierających.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Oprawę nabożeństwa przygotowywali uczniowie pod kierunkiem katechetów p. Agnieszki Kopeć i p. Renaty Marciniec, a także p. Jadwigi Litkowskiej i jej zespołu wokalnego „Frajda”.

Wszyscy zebrani w odświętnym pochodzie przemaszerowali z kościoła do budynku szkoły na dalszy ciąg uroczystości. Konkursy literackie, plastyczne i recytatorskie, które odbywały się w ciągu ostatniego tygodnia pozwoliły uczniom poszerzyć  wiedzę na temat życia i twórczości Patrona szkoły. 6 grudnia nastąpiło podsumowanie tych konkursów i rozdanie laurów zwycięzcom.

Klasy I – III ilustrowały bajki Adama Mickiewicza. Spośród każdego poziomu klas wyłoniono laureatów.

Klasy I szkoły podstawowej:

I miejsce  -  Aleksandra Chodun kl.1 c

II miejsce –  Bartosz Zaj kl. 1 b

III miejsce –  Julia Sarzyńska kl.1 b

W klasach II nagrodzono:    

I miejsce – Izabela Łoś kl. 2 b

I miejsce – Wiktoria Kowalik kl. 2 b

II miejsce – Michał Sołowiej kl. 2 b

III miejsce Wiktoria Wolska – kl. II b

W klasach III nagrodzono:  

I miejsce – Miłosz Parzymies kl. 3 a

II miejsce – Jagoda Sobstyl  kl. 3 b

III miejsce -  Aleksandra Bąk kl. 3 b

Starsze klasy szkoły podstawowej i gimnazjum wykonywały ilustracje inspirowane twórczością Mistrza Adama, konkurs zorganizowała p. D. Korkosz - Ćwir.

Najpiękniejsze prace w  klasach 4 – 6  wykonali:

Nikola Proskura kl. 5 a  - I miejsce

Samuel Proskura kl. 6 c - II miejsce 

Anna Kasprzak kl. 6 a - III miejsce 

W  gimnazjum:

I miejsce  - Magdalena Maciejewska kl. I a

II miejsce – Karol Brus kl. I c

III miejsce -  Kornel Szumilak kl. I b

W bibliotece szkolnej zorganizowano dla uczniów klas 4 podchody literackie inspirowane życiem i twórczością Adama Mickiewicza. Tutaj najlepsza okazała się drużyna z klasy 4 c: Oliwia Fyk, Karolina Brzyszko, Wiktoria Stasieczek, Piotr Siwiec; II miejsce 4 a: Urszula Lasota, Martyna Pomarańska, Adam Lasota, Kacper Czarnecki i na III miejscu uplasowała się drużyna z kl. 4 b: Weronik Wojtyna, Julita Kowalska, Zuzanna Tarajko, Adela Kwiecień. Panie B. Grzegorzewska i E. Pajura przeprowadziły wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum konkurs recytatorski. Najlepszym recytatorem szkoły podstawowej został Norbert Zacharzyński z kl. 4 c, a w gimnazjum Oliwia Iskra z kl. I a.

Imprezę uświetniła część artystyczna przygotowana przez p. D. Niemczycką, p. E. Pajurę i T. Chałubińskiego. „Sen Mickiewicza” przeniósł widzów w świat utworów poety, lata jego dzieciństwa i młodości. Młodzi aktorzy znakomicie wczuli się w role i z dużym zaangażowaniem przybliżyli, zwłaszcza swoim rówieśnikom biografię Mickiewicza oraz bohaterów jego dzieł. Całość dopełniła piękna dekoracja przygotowana przez p. D. Korkosz – Ćwir. Reakcja publiczności była najlepszy dowodem na to, że poezja nie musi być nudna, a postać patrona szkoły może inspirować do rozwijania talentów. Święto szkoły zakończono  poczęstunkiem dla gości i nauczycieli, zaś dla uczniów  zorganizowano mikołajkową niespodziankę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sympatykom szkoły za współpracę w organizacji uroczystości, a szczególnie sponsorom: Hurtowni Wędlin Andrzeja Pałki, Hurtowni Artykułów Spożywczych i Owoców Cytrusowych „Dekol” Wioletty Daniło, Piekarni Gorzków - Fiszera Sławomira, Kołu Gospodyń Wiejskich w Zakręciu i Wólce Orłowskiej, Firmie Handlowo –Usługowej „Biogrim” z Wojciechowa Grzegorza Maryniowskiego.

Autorki: E. Pajura, D. Niemczycka

 

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola