Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Spotkanie Burmistrza Krasnegostawu z przedstawicielami służb i instytucji odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg na terenie Miasta

Data publikacji: 2014-01-29, Data modyfikacji: 2014-01-29
A A AWydrukDrukuj  
 

Spotkanie Burmistrza Krasnegostawu z przedstawicielami służb i instytucji odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg na terenie Miasta

W związku z ze złymi warunkami panującymi na krasnostawskich drogach i chodnikach w dniu 29 stycznia Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec zaprosił na spotkanie przedstawicieli służb i instytucji odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg na terenie Krasnegostawu. Na spotkaniu obecni byli Prezes PGK Krasnystaw Sp. z o.o. Krzysztof Sugalski, Komendant krasnostawskiej Straży Miejskiej Jacek Policha oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie – Zastępca Dyrektora ZDP w Krasnymstawie Krzysztof Komszczyński i Kierownik Marek Roman odpowiedzialny za utrzymanie dróg powiatowych leżących w obrębie Miasta. Oprócz Burmistrza Andrzeja Jakuba Urząd Miasta reprezentowany był także przez Zastępcę Burmistrza Dariusza Turzynieckiego i Marka Zdunka, który pracuje na stanowisku ds. dróg i remontów w Urzędzie Miasta Krasnystaw.

Pierwszy głos zabrał Burmistrz Krasnegostawu, który przybliżył powody, dla których zorganizowanie takiego spotkania było koniecznością. Burmistrz podkreślił, że sytuacja w zimie na drogach leżących w obrębie Miasta Krasnystaw jest nie do zaakceptowania, a wiążące się z tym liczne skargi mieszkańców są zdecydowanie uzasadnione. Burmistrz poprosił Prezesa PGK Krasnystaw Krzysztofa Sugalskiego oraz przedstawicieli Zarządu Dróg Powiatowych o dokładne sprecyzowanie ilości dróg i chodników na terenie Miasta, za które każda z tych instytucji odpowiada oraz przedstawienie zasobów ludzkich i sprzętowych jakimi wspomniane instytucje dysponują na potrzeby zimowego utrzymania miejskich dróg. Burmistrz poprosił także o opisanie harmonogramu pracy osób odśnieżających miejskie drogi i chodniki.

Następnie głos zabrał Komendant Straży Miejskiej Jacek Policha. Straż Miejska odpowiedzialna jest za monitorowanie stanu dróg na terenie Miasta. Komendant przedstawił zdjęcia ilustrujące nie odśnieżone miejsca na terenie Krasnegostawu. Miejskie drogi za, których utrzymanie odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych zdaniem Straży Miejskiej są w znacznie gorszym stanie, niż te za których odśnieżanie odpowiedzialne jest PGK Krasnystaw Sp. z o.o. Niewątpliwie przyczyną takiego stanu rzeczy są większe zasoby sprzętowe i ludzkie krasnostawskiej spółki, jak również fakt, iż leżące na terenie Miasta drogi odśnieżane przez PGK Krasnystaw są mniej uczęszczane, przez co też łatwiejsze w utrzymaniu. Nie usprawiedliwia to jednak faktu fatalnej kondycji właściwie wszystkich krasnostawskich dróg, których utrzymanie leży w kompetencji Zarządu Dróg Powiatowych. Komendant Jacek Policha zauważył jednocześnie, że z obowiązku odśnieżania chodników przed swoimi posesjami bardzo dobrze wywiązują się mieszkańcy.

Przedstawiciele Zarządu Dróg Powiatowych wyjaśniali, że stan dróg i chodników w mieście uwarunkowany jest faktem, iż ZDP musi utrzymać drogi w całym powiecie, tymczasem zasoby ludzkie, sprzętowe i finansowe nie pozwalają na to, aby doprowadzić miejskie drogi do lepszej kondycji. Wpływ na stan odśnieżenia chodników ma mieć planowany zakup przeznaczonego specjalnie do tego celu małego ciągnika umożliwiającego szybsze i skuteczniejsze odśnieżenie niedostępnych dla dużych pojazdów miejsc ruchu pieszego. Zła kondycja dróg uwarunkowana jest dużą ilością lodu, którego nie można usunąć poprzez stosowanie używanych obecnie solno-piaskowych mieszanek soli drogowej. Usunięcie zlodowaceń na krasnostawskich ulicach wymagałoby zakupu większej ilości chlorku magnezu dodawanego do mieszanki oraz zmiany proporcji związków rozpuszczających lód w stosowanej obecnie mieszance soli. Przedstawiciele ZDP oszacowali koszt takiego zakupu na ok. 30 tyś. zł.

Zdaniem Burmistrza Krasnegostawu Andrzeja Jakubca głównym powodem złej sytuacji na drogach w obrębie Miasta jest nieprawidłowa reakcja odpowiedzialnych za odśnieżanie służb podczas pierwszego w tym roku ataku zimy, kiedy to oprócz śniegu padał także marznący deszcz. Zdaniem Burmistrza pierwsze solarki i pługi wyjechały zbyt późno, przez co powstałe wtedy na miejskich drogach oblodzenia stały się niemożliwe do usunięcia przy pomocy dostępnego aktualnie sprzętu i mieszanki soli. Służby nie mogą jednak w bezradności przyglądać się na złą sytuację drogową, która stwarza niebezpieczeństwo dla mieszkańców.

- Moja prośba i sugestia jest taka, aby sprzęt, który wyjeżdża regularnie odśnieżać powiatowe drogi w pierwszej kolejności przejeżdżał przez główne drogi na terenie Miasta. Pamiętajmy o tym, że to właśnie drogi na terenie Krasnegostawu są najważniejsze dla codziennego komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców całego Powiatu. Po tych drogach poruszają się przecież nie tylko mieszkańcy Krasnegostawu, ale też okolicznych miejscowości, którzy przyjeżdżają tu do lekarza, na zakupy, do szkoły, czy też do pracy.  Nie ma żadnych wątpliwości, że każda droga w Powiecie powinna być odśnieżona, ale nie można zapominać, że nie wszystkie powiatowe drogi mają tak duże znaczenie dla tak wielu ludzi, jak te leżące na terenie Miasta Krasnystaw. Ponadto, sugeruję ZDP, aby zwróciło się do Starosty i Rady Powiatu o zwiększenie środków na zakup odpowiednich składników dodawanych do soli drogowej, tak aby rozsypywana po krasnostawskich drogach mieszanka soli była w stanie roztopić to, czego pługiem usunąć się już nie da. Po pierwsze główne drogi w Mieście, po drugie odśnieżenie zaśnieżonych chodników, a po trzecie szczególna troska o bezpieczeństwo przejść dla pieszych, bo tam o tragedię najłatwiej – takie powinny być moim zdaniem priorytety w zwalczaniu skutków zimy na krasnostawskich drogach. – mówił podczas spotkania Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec.

Prognoza pogody dla terenu Powiatu Krasnostawskiego pozwala przypuszczać, że w nadchodzących tygodniach mieszkańcy Miasta i Powiatu będą mieli dogodną okazję przekonać się, czy ich skargi, jak również interpelacje Radnych oraz prośby i sugestie Burmistrza Krasnegostawu zostaną uwzględnione w pracy odpowiedzialnych za odśnieżanie Miasta służb.

Poniżej prezentujemy mapę Miasta Krasnystaw przedstawiającą podział dróg według zarządów oraz telefony interwencyjne, pod które mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi dotyczące zimowego utrzymania dróg.

PLAN MIASTA Z WYSZCZEGÓLNIENIEM DRÓG KRAJOWYCH, WOJEWÓDZKICH, POWIATOWYCH I GMINNYCH

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie Sp. z o.o. – tel. (82) 576 40 26

Zarząd Dróg Powiatowych w Krasnymstawie – tel. (82) 576 36 68

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie – tel. (81) 749 53 00

Zarząd Dróg Krajowych w Lublinie – tel. (81) 532 70 61

 

 

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola