Belka
Czwartek, 24 Stycznia 2019   imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Święto Flagi i obchody Święta 3 Maja w Krasnymstawie

Data publikacji: 2013-05-07, Data modyfikacji: 2013-05-07
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniu 2 maja już po raz dziesiąty obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O godzinie 12:00 w Rynku Miejskim odbył się „Integracyjny happening biało-czerwony” z okazji Dnia Flagi.

Mogliśmy podziwiać między innymi koncert  Młodzieżowej Orkiestry Dętej, popisy artystyczne grup baletowych oraz występów wokalnych dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury, a na koniec imprezę uświetniły występy chórów z Krasnostawskiego Domu Kultury oraz Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie.

W imprezie udział wzięli między innymi Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec, Sekretarz Miasta Andrzej Kmicic, czy też Dyrektor KDK Damian Kozyrski.

W trakcie imprezy uczestnikom rozdawano flagi ufundowane przez Burmistrza Krasnegostawu. Najmłodsi wzięli udział w konkursie plastycznym oraz quizie o tematyce dotyczącej wiedzy o fladze.

Na Rynek licznie przybyły całe rodziny, kibicując swoim dzieciom. Wysłuchano również wykładu o historii Dnia Flagi, poprowadzonego przez Pana Ryszarda Maleszka.

Dnia 3 maja miały miejsce uroczystości związane z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z tym o godzinie 10:30 w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, natomiast o 11:30 w Muzeum Regionalnym miało miejsce wystąpienie Starosty Krasnostawskiego oraz Koncert 3 Majowy przygotowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Krasnymstawie.

Tego samego dnia w Rynku Miejskim w Krasnymstawie odbyła się „Tradycyjna Majówka z karpiem” organizowana przez Krasnostawski Dom Kultury i Lokalną Grupę Działania „Krasnystaw PLUS”.

Program Majówki był bardzo bogaty. Tego dnia można było skosztować specjałów tradycyjnej kuchni regionalnej oraz dań z karpia przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Czajek (gm. Kraśniczyn), z Widniówki i Zażółkwi (gm. Krasnystaw), z Zagrody (gm. Siennica Różana) oraz przez Gminne Koło Aktywnych Kobiet z Fajsławic i przez Zespół Kulinarny z Gorzkowa. Oprócz dań były również nalewki, które cieszyły się dużym powodzeniem u smakoszy. Po raz pierwszy odbył się konkurs na najsmaczniejszą potrawę z karpia. Do konkursu zgłoszono 7 różnie przyrządzonych karpi. Komisja Konkursowa w składzie Damian Kozyrski – Dyrektor KDK, Artur Capała – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie i Anna Ciechańska-Marucha z krasnostawskiego oddziału PTTK, po dokonaniu oceny walorów smakowych i estetycznych postanowiła przyznać nagrody pieniężne, które ufundowała Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw PLUS”:

I miejsce – KGW Zagroda za karpia wędzonego

II miejsce – KGW Zażółkiew  za karpia z cebulką i pieczarkami

III miejsce – KGW Widniówka za  karpia faszerowanego

oraz trzy wyróżnienia dla KGW Czajki, Zespołu Kulinarnego z Gorzkowa i Gminnego Koła Aktywnych Kobiet z Fajsławic. Dodatkową nagrodą jest bezpłatne stoisko na Chmielakach Krasnostawskich 2013 dla wszystkich stowarzyszeń, które wzięły udział w konkursie.

Oprócz „strawy dla ciała” na Majówce można było kupić przeróżne wyroby rękodzieła, wykonane przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych, działającego przy KDK.

Na scenie zaprezentowały się następujące zespoły - kapele ludowe „Łopieńczacy" z Łopiennika, „Siennica" z Siennicy Różanej, Gorzkowska Kapela Ludowa i Zespół „Do Janicka" z Gorzkowa oraz Zespół Śpiewaczy „Biesiada" z Krasnostawskiego Domu Kultury.

Niewątpliwą atrakcją był występ Andrzeja Kozłowskiego z Białegostoku, który podczas swoich koncertów korzystał nie tylko z tradycyjnych instrumentów typu: duduk, okaryna, piła czy róg myśliwski, ale również z... warzyw - marchewki, pietruszki, dyni czy cukinii. Każdy kto chciał mógł nauczyć jak zrobić taki instrument i jak później na nim zagrać. Największą radość miały dzieci, które grały na marchewkach.

Jako gwiazda, wystąpiła kapela POSZUKIWACZE ZAGINIONEGO RULONU, wykonująca tradycyjną muzykę taneczną Radomszczyzny i okolic. Skład kapeli nawiązywał do tradycji brzmieniowej z lat świetności i ogromnej popularności muzyki tanecznej na Radomszczyźnie, gdzie harmonie, skrzypce i instrumenty dęte stanowiły o kolorycie brzmieniowym kapel. Zespół sięgał również do melodii starodawnych, gdzie dominowało brzmienie strunowe (skrzypce, basy) - oddając klimat wiejskich zabaw. Mogliśmy usłyszeć mazurki, oberki, polki. O jakości koncertu niech świadczy fakt, że w ubiegłym roku zespół zdobył Grand Prix 15 Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Mieszkańcy Krasnegostawu również ulegli magii tanecznych rytmów i chętnie tańczyli przed sceną.

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola