Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Twórcy ludowi nagrodzeni!

Data publikacji: 2013-11-21, Data modyfikacji: 2013-11-21
A A AWydrukDrukuj  
 

Dnia 20 listopada 2013 r. w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbyło się podsumowanie XVII Przeglądu Twórczości Ludowej, organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury, przy współpracy Starostwa Powiatowego we Włodawie, Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Urzędu Miasta Chełm, Urzędu Miasta Krasnystaw, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw PLUS” i Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza”. Patronat nad Przeglądem objął Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec.

Na rozstrzygnięcie Przeglądu przybyli twórcy oraz zaproszeni goście m.in. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, Starosta Włodawski Wiesław Holaczuk, Starosta Krasnostawski Janusz Szpak, Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec, Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw Edward Kawęcki, Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chełm Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk. W programie tegorocznego Przeglądu, który jest podsumowaniem rocznej pracy Oddziału Chełmskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych było rozstrzygnięcie XVII Konkursu na Sztukę Ludową i XV Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat” oraz koncert tradycyjnych pieśni polskich w wykonaniu Ewy Grochowskiej.

Przegląd otworzył i powitał gości Dyrektor KDK Damian Kozyrski. Następnie głos zabrał Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa, który podziękował twórcom za ich działalność i pracę oraz organizatorom za zaangażowanie i entuzjazm włożone w przygotowanie imprezy i upowszechnianie kultury ludowej.

Następnie obyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów. Na XVII Przegląd Twórczości Ludowej wpłynęło kilkaset prac w dziecięciu kategoriach, od twórców ludowych z terenu powiatów krasnostawskiego, chełmskiego i włodawskiego.

Jury Konkursu na Sztukę Ludową w składzie: Władysław Fedorowicz (etnograf),  Matesz Seroka (etnograf) i Edward Romańczuk (plastyk) po zapoznaniu się z pracami przesłanymi przez 50 twórców przyznało nagrody i wyróżnienia w dziewięciu dyscyplinach:

- MALARSTWO NA SZKLE:

I NAGRODA - Wiesława Szymoniak-Grodzka - Krasnystaw

- MALARSTWO:

I NAGRODA - Adam Koguciuk - Pławanice

I NAGRODA - Wiesława Szymoniak-Grodzka - Krasnystaw

II NAGRODA - Stanisława Mąka - Rożdżałów

WYRÓŻNIENIE – Bogdan Hawryluk - Sawin

- RZEŹBA:

I NAGRODA - Jan Uścimiak - Chełm

II NAGRODA - Stanisława Mąka - Rozdżałów

III NAGRODA - Jan Ulanicki - Dubienka

WYRÓŻNIENIE – Jan Pawłowski - Włodawa

WYRÓŻNIENIE – Adam Koguciuk - Pławanice

WYRÓŻNIENIE - Ryszard Staiński - Wojsławice

- GARNCARSTWO:

I NAGRODA - Leszek Kiejda - Pawłów

- PLECIONKARSTWO:

I NAGRODA - Andrzej Klusek - Olszanka

WYRÓŻNIENIE - Janina Bodio - Baraki

- HAFCIARSTWO:

I NAGRODA - Stanisława Kowalewska - Nowy Holeszów

II NAGRODA - Barbara Litwiniuk - Włodawa

III NAGRODA – Krystyna Ulanicka - Dubienka

WYRÓŻNIENIE - Wanda Dudzik - Chełmiec

WYRÓŻNIENIE - Aniela Patejuk - Stawki

- KORONKARSTWO:

I NAGRODA - Teresa Bożko - Krasnystaw

II NAGRODA – Czesława Klusek - Olszanka

III NAGRODA – Stanisława Sidoruk - Stawki

WYRÓŻNIENIE - Irena Staińska - Wojsławice

WYRÓŻNIENIE - Jadwiga Żukowska - Bezek

- PLASTYKA OBRZĘDOWA I ZDOBNICZA:

I NAGRODA - Janina Boroś - Krasnystaw

II NAGRODA - Elżbieta Wojcieszek - Bezek

III NAGRODA – Maria Jadwiga Majówka - Bukowa Wielka

WYRÓŻNIENIE - Kazimiera Jasińska - Krasnystaw

- WYCINANKARSTWO:

I NAGRODA - Danuta Perestaj - Krasnystaw

II NAGRODA - Stanisława Mąka - Rozdżałów

III NAGRODA - Maria Gleń - Krasnystaw

Na XV edycję Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat” wpłynęło 22 zestawy poetyckie. Jury w składzie: Donat Niewodomski (Sekretarz Sekcji Literatury STL w Lublinie), Katarzyna Kraczoń (Sekcja Literatury STL w Lublinie) i Bogumiła Nowacka (polonistka) przyznało:

II NAGRODA - Iwona Chudoba

II NAGRODA - Halina Graboś

II NAGRODA - Stanisława Sidoruk

III NAGRODA - Alfreda Lipa

III NAGRODA - Jadwiga Edyta Lodwich

III NAGRODA - Antoni Rzeźniczuk

WYRÓŻNIENIE - Maria Gleń

WYRÓŻNIENIE - Krystyna Kaszczuk

WYRÓŻNIENIE - Czesława Michańska

WYRÓŻNIENIE - Jan Niemirko-Masiukiewicz

WYRÓŻNIENIE - Helena Rubik

Jury w uzasadnieniu werdyktu zaznaczyło, że edycja przyniosła wiele utworów interesujących poznawczo i utrzymanych na poprawnym poziomie literackim. Sam Konkurs służy ujawnianiu indywidualności twórczych, popularyzowaniu wartości kultury tradycyjnej i światopoglądu ludowego, a przy tym stał się trwałym czynnikiem regionalnego życia literackiego.

Kolejnym punktem Przeglądu był koncert Ewy Grochowskiej, która zaśpiewała i zagrała tradycyjne pieśni polskie z regionów Lubelszczyzny i Mazowsza. Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac można oglądać w Galerii Krasnostawskiego Domu Kultury do 12 grudnia 2013 r. Nagrody w XVII Przeglądzie Twórczości Ludowej  zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe we Włodawie, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Prezydenta Miasta Chełm, Burmistrza Krasnegostawu, LGD „Krasnystaw PLUS” i Krasnostawski Dom Kultury.

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola