Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uroczyste odsłonięcie pomnika Stanisława Bojarczuka

Data publikacji: 2013-05-06, Data modyfikacji: 2013-05-06
A A AWydrukDrukuj  
 

Krasnystaw będzie miał nową atrakcję turystyczną, podobną do tych, które mają Warszawa, Nałęczów czy Łódź. W centrum miasta będzie można posiedzieć w towarzystwie chłopskiego poety-samouka Stanisława Bojarczuka.

Na Saskiej Kępie w stolicy dużą popularnością cieszy się pomnik Agnieszki Osieckiej, siedzącej przy stoliku przed jedną z kawiarni. Turyści i mieszkańcy Łodzi chętnie siadają na ławeczce z Julianem Tuwimem przy ul. Piotrkowskiej, w Nałęczowie pamiątkowe zdjęcie można zrobić razem z Bolesławem Prusem, a w Krasnymstawie taką atrakcją będzie pomnik Stanisława Bojarczuka. Monument zostanie wkrótce zamontowany w Rynku Miejskim, a jego uroczyste odsłonięcie zaplanowano na środę 8 maja. Chłopski poeta będzie siedzieć przy stoliku, zajmując jedno z dwóch krzeseł. Na drugim będą się mogli przysiadać przechodnie, którzy zechcą uwiecznić tę chwilę na fotografiach. Pomysłodawcą i fundatorem pomnika jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, która w tym roku obchodzi Jubileusz 100-lecia istnienia. Podczas środowej uroczystości jej prezes Tadeusz Badach wręczy Akt Przekazania pomnika Mieszkańcom na ręce Burmistrza Krasnegostawu Andrzeja Jakubca.

Stanisław Bojarczuk żył w latach 1869 - 1956. Urodził się na Krakowskim Przedmieściu, a większość swojego życia spędził we wsi Rońsko, która obecnie leży na terenie Miasta Krasnystaw, gdzie jednocześnie znajduje się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska. Bojarczuk, nazywany chłopskim Petrarką, zajmował się przede wszystkim wypasaniem bydła, a przy okazji pisał sonety, chociaż nie miał żadnego wykształcenia humanistycznego. Przed pięcioma laty samorząd miasta i Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie, przy wsparciu OSM, wydały obszerny zbiór utworów Stanisława Bojarczuka zatytułowany "Linie liryki". Natomiast w ubiegłym roku Krasnostawski Dom Kultury zorganizował w centrum miasta plenerowe widowisko, promujące twórczość wieszcza polskiego sonetu. Przygotowana przez KDK inscenizacja teatralna będzie towarzyszyć środowej uroczystości odsłonięcia pomnika. Oprócz części oficjalnej w programie spotkania jest spektakl pod tytułem "Ekstraktum z żywota imć Stanisława Bojarczuka".

Program uroczystości:

12:00 – rozpoczęcie uroczystości

12:10 – odsłonięcie i złożenie aktu przekazania pomnika Mieszkańcom Miasta na ręce Burmistrza Krasnegostawu

12:20 – spektakl teatralny „Ekstraktum z żywota imć Stanisława Bojarczuka"

 

 

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola