Belka
Czwartek, 24 Stycznia 2019   imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Absolutorium jednogłośnie udzielone Burmistrzowi Krasnegostawu

Data publikacji: 2013-04-25, Data modyfikacji: 2013-04-25
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniu dzisiejszym odbyła się XXIV Sesja Rady Miasta Krasnystaw. Bez wątpienia najważniejszym punktem obrad było przyjęcie sprawozdania z budżetu Miasta Krasnystaw za 2012 rok i udzielenie absolutorium Burmistrzowi Krasnegostawu.

Tradycyjnie, w obradach Rady Miasta oprócz przedstawicieli samorządu uczestniczyli również reprezentanci służb mundurowych, dyrektorzy miejskich spółek i jednostek organizacyjnych oraz przedstawiciele mediów. Zanim Radni przeszli do głosowania nad poszczególnymi uchwałami Burmistrz Krasnegostawu, Przewodniczący Rady Miasta oraz Przewodniczący poszczególnych Komisji Stałych Rady Miasta udzielili informacji o działaniach podejmowanych w okresie pomiędzy Sesjami. Następnie przyszedł najważniejszy moment XXIV Sesji jakim była ocena sprawozdania z budżetu Miasta Krasnystaw za 2012 rok oraz udzielenie absolutorium Burmistrzowi Krasnegostawu.

„Realizacja budżetu Miasta Krasnystaw w 2012 r. przebiegała w sposób gwarantujący właściwe wykonanie zaplanowanych zadań publicznych.” – mówił w swoim wystąpieniu Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec.  „Osiągnięte w 2012 r. dochody zamknęły się kwotą 52.307.005,52 zł. Zrealizowane w 2012 r. wydatki wyniosły 52.056.634,17 zł. Bez wątpienia należy stwierdzić, że realizacja dochodów i wydatków przebiegała racjonalnie i oszczędnie, przy pełnym zabezpieczeniu środków finansowych na prawidłową realizację zadań Miasta, co świadczy o stabilnej kondycji finansowej Miasta Krasnystaw. Utrzymany został niski poziom wskaźników zadłużenia i bardzo dobra skuteczność Miasta w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację zadań własnych.

Uzyskanie w 2012 r. zarówno nadwyżki budżetowej w wysokości 250.371,35 zł jak i nadwyżki operacyjnej (różnica miedzy dochodami a wydatkami bieżącymi) w wysokości 5.980.518 zł daje Miastu Krasnystaw możliwość realizacji nowych przedsięwzięć majątkowych. Ponadto, w minionym roku budżetowym pozyskano dodatkowo dochody zewnętrzne w kwocie 7.409.619,51 zł, co stanowi 15,80 % dochodów własnych.

Po stronie wydatków warto wspomnieć o nakładach finansowych na wieloletnie zadania inwestycyjne, które wyniosły 23.042.022 zł. Składają się na nie koszty finansowe poniesione na realizację inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych, takich jak przebudowa Krasnostawskiego Domu Kultury, budowa zbiornika wodnego Lubańka, czy też rewitalizacja dworku starościańskiego.

Największy udział w strukturze wydatków budżetowych stanowiły wydatki na oświatę i wychowanie wraz z edukacyjną opieką wychowawczą, które wyniosły 34,70 % wydatków ogółem. Na drugim miejscu plasuje się pomoc społeczna, na która przeznaczono 21% środków budżetowych. Istotną pozycję po stronie wydatków stanowiły także remonty dróg i chodników na terenie miasta, na które wydatkowano 3.290.567 zł. W ramach tych środków wykonano miedzy innymi budowę parkingu i ulicy Grobla, przebudowę ulicy Reja, czy też Batalionów Chłopskich. Wspólnie z Powiatem Krasnostawskim  Miasto Krasnystaw sfinansowało przebudowę ul. Sobieskiego. Analizując wydatki budżetowe warto wspomnieć o tym, że jedyne 6% wydatków przeznaczanych jest w Krasnymstawie na administrację. Stawia to miasto w czołówce najlepiej zarządzanych Jednostek Samorządu Terytorialnego w Polsce. Dobra realizacja budżetu za 2012 rok była możliwa dzięki dobrej współpracy z Radnymi. Serdecznie dziękuję za ten dobry rok. Niewątpliwie, swój wkład w dobre gospodarowanie pieniędzmi mają także Kierownicy i Dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, które z pozytywnym skutkiem starają się pozyskiwać fundusze zewnętrzne. Zarówno szkołom i przedszkolom, jak i Bibliotece, MOPS, ŚDŚ, MOSiR i KDK należą się wyrazy wdzięczności. Dobrze w 2012 roku pracowały także spółki komunalne. Warto wspomnieć także o jednostkach nie związanych bezpośrednio z budżetem miasta, które na bieżąco wspomagają samorząd w realizacji zadań. Mowa tu o organizacjach pozarządowych, czy też służbach mundurowych. Serdecznie wszystkim Państwu dziękuję. Każdego dnia staraliśmy się pozyskiwać środki i racjonalnie wydawać pieniądze. Pomimo nie łatwych gospodarczo czasów, w jakich dziś się znajdujemy pokuszę się o stwierdzenie, że budżet za 2012 rok to najlepiej wykonany budżet na przestrzeni ostatnich lat.” – mówił Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec przed udzieleniem absolutorium przez Radę Miasta.

Po wystąpieniu Burmistrza oraz przedstawieniu opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, jak również opinii Komisji Stałych Rady Miasta oraz Komisji Rewizyjnej w sprawie sprawozdania z budżetu za 2012 rok Radni przeszli do głosowania nad uchwałami w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji budżetu oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Krasnegostawu. Obydwie uchwały zostały jednogłośnie przyjęte przez Radę.

Po udzieleniu absolutorium Burmistrz Krasnegostawu serdecznie podziękował Radnym. Następnie Przewodniczący Rady Miasta ogłosił przerwę, po której Radni przeszli do zgłaszania interpelacji i głosowania nad kolejnymi zaplanowanymi na Sesję uchwałami. Interpelacji było niewiele i dotyczyły one głownie spraw związanych utrzymaniem dróg. Burmistrz udzielił podczas Sesji odpowiedzi na wszystkie interpelacje.

Rada Miasta podjęła między innymi uchwały związane ze zmianami w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Krasnystaw i budżecie Miasta na 2013 r. Radni w drodze uchwały wyrazili także zgodę na nabycie przez Miasto nieruchomości, czy też złożenie wniosku o dofinansowanie i pożyczkę na potrzeby modernizacji oświetlenia ulicznego w mieście. Rada Miasta przyjęła także uchwały dotyczące opłaty targowej oraz określenia górnych stawek opłat za usługi usuwania odpadów z nieruchomości.

Ważnym elementem XXIV Sesji Rady Miasta Krasnystaw było także ogłoszenie przez Radę roku 2013 rokiem Stanisława Bojarczuka. Obchody Roku Bojarczuka odbywać się będą pod hasłem „Teraz Bojarczuk. 2013 – Rok Poety.”

 

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola