Poszukiwanie najistotniejszych wartości w życiu, niezgoda na przemoc, obrona słabszych, bezinteresowna pomoc drugiemu – to hasła przewodnie Dnia Patrona, który obchodziliśmy 18 listopada 2016r. W ten listopadowy piątek uczniowie, nauczyciele i zaproszeni do naszej szkoły goście mieli okazję zatrzymać się na chwilę w codziennym pośpiechu, by poświęcić kilka minut uwagi i skupienia na rozmyślaniu o sobie, swoim życiu, przemijaniu. Inspiracją był Patron Zespołu Szkół nr 5 w Krasnymstawie Orlęta Lwowskie. W tym uroczystym dniu społeczność szkolna podkreślała, jak ważne jest to, że może utożsamiać się z wartościami i ideami, które prezentowali młodzi obrońcy Lwowa- Orlęta Lwowskie.
Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się przemarszem uczniów i nauczycieli z budynku szkoły do kościoła Świętego Franciszka Ksawerego w asyście pocztu sztandarowego, gdzie odprawiona została Msza Święta. Uczniowie brali czynny udział w Eucharystii czytając Liturgię, służąc do mszy. Po Mszy Świętej wszyscy powrócili do szkoły, aby uczestniczyć w uroczystościach poświęconych patronowi.
Wicedyrektor Szkoły pani Bożena Mąka przypomniała sylwetkę Patrona Szkoły. Orlęta Lwowskie żyją w świadomości uczniów i nauczycieli. Ci młodzi bohaterowie są symbolem hartu ducha i nieprzejednanej, bezdyskusyjnej woli zwycięstwa. Grupa dzieci i młodzieży, nie mieczem i siłą fizyczną, ale odwagą i poświęceniem dała wyraz nadzwyczajnej miłości do kraju. Orlęta symbolicznie uczestniczą w uroczystościach szkolnych, środowiskowych, w kontaktach z ludźmi, z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Miłośników Lwowa i Kresów Południowo -Wschodnich. Zaproszeni goście, zabierając głos, docenili to, że uczniowie godnie czczą pamięć o Orlętach i dają świadectwo swojego patriotyzmu.
Delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy urnie z prochami Janka Kukawskiego, dziewięcioletniego obrońcy Lwowa oraz obelisku upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Podsumowano konkursy organizowane w szkole, poświęcone patronowi. Sportowym akcentem poprzedzającym uroczystość był X Bieg Patrona. Aktywny udział uczniów w różnorodnych konkursach zaowocował wieloma nagrodami, fundatorem których była Burmistrz Miasta Krasnegostawu pani Hanna Mazurkiewicz.
Na zakończenie uczestnicy i zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny ,,Patriotyczne nuty” poświęcony wielobarwnemu i dumnemu miastu Lwów. Na występy młodzieży złożyły się tańce, piosenki i wiersze uatrakcyjnione prezentacjami wizualnymi.
Tegorocznym obchodom Święta Patrona towarzyszył wyjątkowy nastrój. Dzień ten skupił społeczność uczniowską i stał się pomostem łączącym pokolenia.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Burmistrz Miasta Krasnegostawu pani Hanna Mazurkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta pan Edward Kawęcki, radni: Stanisław Dębski i Grzegorz Brodzik, Ksiądz Dziekan Proboszcz Henryk Kapica, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Lublinie, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek współpracujących ze szkołą ,rodzice oraz sympatycy szkoły.
W ten listopadowy piątek 2016 roku przeżyliśmy wspólnie niezapomniane chwile, pełne wzruszeń patriotycznych i artystycznych uniesień. Całej uroczystości towarzyszył niepowtarzalny, podniosły nastrój, poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za losy Ojczyzny - tej małej szkolnej - i tej wielkiej - Polski.
18 listopada 2016 roku przeszłość połączyła się w naszych sercach z teraźniejszością.
Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola