Belka
Czwartek, 24 Stycznia 2019   imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

PATRIOTYCZNE NUTY- obchody Dnia Patrona w Zespole Szkół nr 5 w Krasnymstawie

Data publikacji: 2016-11-23, Data modyfikacji: 2016-11-23
A A AWydrukDrukuj  
 
PATRIOTYCZNE NUTY- obchody Dnia Patrona w Zespole Szkół nr 5 w Krasnymstawie

Poszukiwanie najistotniejszych wartości w życiu, niezgoda na  przemoc, obrona słabszych, bezinteresowna pomoc drugiemu – to hasła przewodnie Dnia Patrona, który obchodziliśmy 18 listopada 2016r. W ten listopadowy piątek uczniowie, nauczyciele i zaproszeni do naszej szkoły goście mieli okazję zatrzymać się na chwilę w codziennym pośpiechu, by poświęcić kilka minut uwagi i skupienia na rozmyślaniu o sobie, swoim życiu, przemijaniu. Inspiracją był Patron Zespołu Szkół nr 5 w Krasnymstawie Orlęta Lwowskie. W tym uroczystym  dniu społeczność szkolna podkreślała, jak ważne jest to, że może  utożsamiać się z wartościami i ideami, które prezentowali młodzi obrońcy Lwowa-  Orlęta Lwowskie.

Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się przemarszem uczniów i nauczycieli z budynku szkoły do kościoła Świętego Franciszka Ksawerego w asyście pocztu sztandarowego, gdzie odprawiona została  Msza Święta. Uczniowie brali czynny udział w Eucharystii czytając Liturgię, służąc do mszy. Po Mszy Świętej wszyscy powrócili do szkoły, aby uczestniczyć w uroczystościach  poświęconych patronowi.

Wicedyrektor Szkoły pani Bożena Mąka przypomniała sylwetkę Patrona Szkoły. Orlęta Lwowskie żyją w świadomości uczniów i nauczycieli. Ci młodzi bohaterowie są symbolem hartu ducha i nieprzejednanej, bezdyskusyjnej woli zwycięstwa. Grupa dzieci i młodzieży, nie mieczem i siłą fizyczną, ale odwagą  i poświęceniem dała wyraz nadzwyczajnej miłości do kraju. Orlęta symbolicznie uczestniczą w uroczystościach  szkolnych,  środowiskowych, w kontaktach  z ludźmi, z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Miłośników Lwowa i Kresów Południowo -Wschodnich. Zaproszeni goście, zabierając głos, docenili to,  że uczniowie godnie czczą pamięć o Orlętach i dają świadectwo swojego patriotyzmu.

Delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy urnie  z prochami Janka Kukawskiego, dziewięcioletniego obrońcy Lwowa oraz obelisku upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Podsumowano  konkursy organizowane w szkole, poświęcone patronowi. Sportowym akcentem poprzedzającym uroczystość był X Bieg Patrona. Aktywny udział uczniów w różnorodnych konkursach zaowocował wieloma nagrodami, fundatorem których była Burmistrz Miasta Krasnegostawu pani Hanna Mazurkiewicz.

Na zakończenie uczestnicy i zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny ,,Patriotyczne nuty” poświęcony wielobarwnemu i dumnemu miastu Lwów. Na występy młodzieży złożyły się tańce, piosenki i wiersze uatrakcyjnione prezentacjami wizualnymi.

Tegorocznym obchodom Święta Patrona towarzyszył wyjątkowy nastrój. Dzień ten skupił społeczność uczniowską i stał się pomostem łączącym pokolenia.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Burmistrz Miasta Krasnegostawu  pani Hanna Mazurkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta pan Edward Kawęcki, radni: Stanisław Dębski i Grzegorz Brodzik, Ksiądz Dziekan Proboszcz Henryk Kapica, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa  i Kresów Południowo-Wschodnich w Lublinie, dyrektorzy szkół, przedszkoli  i placówek współpracujących ze szkołą ,rodzice oraz sympatycy szkoły.

W ten listopadowy piątek 2016 roku przeżyliśmy wspólnie niezapomniane chwile, pełne wzruszeń patriotycznych i artystycznych uniesień.  Całej uroczystości towarzyszył niepowtarzalny, podniosły nastrój, poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za losy Ojczyzny - tej małej szkolnej - i tej wielkiej - Polski.

18 listopada 2016 roku przeszłość połączyła się w naszych sercach z teraźniejszością.

redakcja, Źródło artykułu: krasnystaw.pl, Autor zdjęć: krasnystaw.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola