Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

MDKF „Iluzjon” na 4. Festiwalu Filmoteki Szkolnej

Data publikacji: 2013-06-18, Data modyfikacji: 2013-06-18
A A AWydrukDrukuj  
 

Czwarta edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej odbyła się 10 i 11 czerwca 2013 r. w Warszawie. Organizatorami festiwalu, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników z całej Polski, byli Polski Instytut Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawska Szkoła Filmowa. Po raz czwarty na festiwal przyjechało troje uczniów wraz z opiekunem Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury.

Pierwszego dnia uczestnicy brali udział w warsztatach integracyjnych i wizytach studyjnych (m.in. w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Warszawskiej Szkole Filmowej, Studio Filmowym TPS czy w Platige Image. Uczniowie z Krasnegostawu odwiedzili Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Wieczorem młodzież oglądała filmy nadesłane ze szkół biorących udział w festiwalu. W programie pokazu znalazł się m.in. film „Vanitas” Karola Domańskiego z II LO w Krasnymstawie. Warsztaty dla uczniów prowadzili Grzegorz Emanuel i Maciej Prykowski. Nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu poświęconym projektowi „Legalna Kultura” i programowi „Filmoteka Szkolna”, które prowadziły Kinga Jakubowska (Legalna Kultura), Agata Sotomska (PISF) i Anna Czerwińska (CEO).

 

Drugi dzień festiwalu, który odbył się w Warszawskiej Szkole Filmowej, rozpoczął się od uroczystego powitania przez Annę Sienkiewicz – Rogowską pełnomocnika dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Macieja Ślesickiego – kanclerza Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Alicję Pacewicz – dyrektora Centrum Edukacji Obywatelskiej. Następnie uczestnicy festiwalu zostali zaproszeni na projekcję filmów nagrodzonych w konkursie dla uczniów „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. 11 czerwca był także dniem targów projektów młodzieżowych, w czasie których prezentowano całoroczną pracę uczniów i nauczycieli w ramach programu Filmoteka Szkolna. Każdy zespół przygotował stanowisko, na którym mógł pokazać materiały dokumentujące różnorodne projekty: filmy, plakaty, gazetki szkolne. MDKF zaprezentował plakaty ze zdjęciami różnorodnych działań zrealizowanych w r. szk. 2012/2013 a także w poprzednich latach i prezentację multimedialną poświęconą pracy MDKF-u. Angelika Samoraj przygotowała także konkurs filmowy związany z Filmoteką Szkolną. Konkursowymi nagrodami były płyty z filmami „Jestem tu” i „Królewna” zrealizowanymi przez MDKF w czasie dwóch edycji letniego projektu „Kręćmy film!” oraz materiały promujące Krasnystaw. Ważnym punktem festiwalowego programu były spotkania z ekspertami: Jerzym Fedakiem, Bartoszem Topą, Wojciechem Solarzem, Kają Klimek, Jarosławem Kupściem czy Grzegorzem Emanuelem. Uczniowie z II LO – Oliwia Zajączkowska i Karol Domański - rozmawiali z Michałem Bielawskim, który obejrzał ich prace konkursowe (I miejsce ex aequo w „XI Powiatowym Konkursie Filmowym – inspiracje Filmoteką Szkolną” organizowanym przez MDKF „Iluzjon”). Michał Bielawski z uznaniem wypowiadał się na temat obejrzanych prac – filmu „Vanitas” i fotokastu „Lichwiarz i panna”, pytał o szczegóły dotyczące pracy nad tymi projektami i udzielał cennych rad. Ciekawym punktem festiwalu było wspólne muzykowanie z artystami z Krakowa. Tematem przewodnim koncertu była muzyka filmowa.

 

Zainteresowanie festiwalem jest bardzo duże i nie wszyscy chętni mogli wziąć w nim udział. Ci, którzy nie przyjechali do Warszawy z powodu braku miejsc, wzięli udział w Wirtualnym Festiwalu i obejrzeli relację na żywo z tego wydarzenia na stronie Filmoteki Szkolnej. Uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy i publikacje związane z filmem. Na koniec zabrali głos eksperci, którzy z uznaniem wypowiadali się na temat obejrzanych projektów filmowych. W czasie kolejnego festiwalu uczniowie z całej Polski mogli zaprezentować efekty całorocznej pracy, porozmawiać na temat swoich zainteresowań filmowych i wymienić się doświadczeniami. Bogaty i ciekawy program festiwalu na pewno zainspiruje wielu młodych ludzi do zrealizowania kolejnych projektów filmowych, które będziemy mogli podziwiać za rok!

Ewa Magdziarz

opiekun MDKF „Iluzjon”

i lokalny lider Filmoteki Szkolnej

 

UM Krasnystaw, Źródło artykułu: www.krasnystaw.pl, Autor zdjęć: UM Krasnystaw
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat krasnostawski - powiat w województwie lubelskim z siedzibą w Krasnymstawie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka, zajmując powierzchnię 1067,18 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Wojsławka, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody (Głęboka Dolina i Wodny Dół). Do zabytkÓW architektonicznych zaliczają się: zespół zamkowy z Wozownią z XIX wieku, Cerkiew prawosławna z lat 1900-1905 we wsi Krupe, Kaplica grobowa „Grobisko” we wsi Krynica czy Wiatrak Koźlak z II połowy XIX wieku we wsi Tuligłowy.

  Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle, budownictwie, turystyce, handlu i rolnictwie. Na terenie powiatu działają przedsiębiorstwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, CERSANIT IV Sp. Z o.o. Krasnystaw, który wchodzi w skład koncernu Cersanit S.A., "CORA – TEX" S.A. – produkujący odzież wierzchnią  czy cukrownia Krasnystaw.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 17 będąca częścią drogi międzynarodowej E372.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola